Program „LOTOS- MISTRZOWIE W PASACH” rozpoczęty !

Program „LOTOS- MISTRZOWIE W PASACH” rozpoczęty !

Warsztaty z poprawnego zapinania pasów, Kajetan Kajetanowicz, pokaz mody odblaskowej i ponad pięć tysięcy widzów – tak było 5 marca na warszawskim Torwarze podczas imprezy inaugurującej 2. edycję program “Lotos – Mistrzowie w pasach”. Za realizację odpowiada Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy wsparciu m.in. Tramwajów Warszawskich.

Impreza rozpoczęła się od wystąpień Teresy Kotwicy – Przedstawiciela Tramwajów Warszawskich, Piotra Jakubczaka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Alvina Gajathura z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Poruszyli oni tematy zasad ogólnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, obowiązku zapinania pasów nie tylko jako kierowca, ale także jako pasażer.

BRDTorwarDZEM237_TK

Jak zwykle ogromne emocje wzbudziły warsztaty edukacyjne związane z prezentacją poprawnego doboru i montażu fotelików samochodowych oraz bezpiecznego i co ważne – prawidłowego – zapinania pasów. Podczas ubiegłorocznej edycji naszego programu nasze inspekcje wykonywane podczas letnich PIT STOPów wykazały błędy w montażu fotelików i ponad 50 proc. badanych. Z kolei pasy bezpieczeństwa – na 400 osób – poprawnie zapięło jedynie 10 proc. Dlatego zdecydowaliśmy się na kolejną edycję edukacyjnego programu. Nie tylko chcemy mówić, żeby zapinać pasy – pokazujemy, że do skutecznej ochrony należy robić to poprawnie.

Wyjątkowym akcentem był pokaz młodej projektantki z Łodzi – Pauli. Jako 9-letnia dziewczynka była ofiarą wypadku drogowego. Wiele miesięcy zajęła jej rehabilitacja i powrót do pełnej sprawności fizycznej. Jednak wypadek zostawił w jej głowie tak dużo wspomnień, że postanowiła zaangażować się w działania poprawiające bezpieczeństwo pieszych. Stworzyła wyjątkową kolekcję damskiej mody ulicznej z elementami odblaskowymi. Widzowie obejrzeli jej trzy premierowe stroje oraz mieli okazję wziąć udział w doświadczeniu pokazującym skuteczność odblasków na kolekcji Pauli.

BRDTorwarDZEM182_DCE

Podczas eventu nie mogło zabraknąć Kajetana Kajetanowicza. Po raz kolejny przekonywał gości, aby nie traktować ulicy jak toru wyścigowego i podkreślał, jak ważny dla niego jest udział w kampanii poprawiającej bezpieczeństwo na drogach.

Kampania rozpoczęła się w marcu 2014 roku jako kontynuacja dotychczasowej Akademii Bezpieczeństwa – programu złożonego z szeregu działań mających na celu propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, a tym samym zapobieganie wypadkom z ich udziałem. Podczas trwania programu „Mistrzowie w pasach” odbędzie się szereg eventów, na których eksperci dokonują inspekcji pasów i fotelików m.in. na PIT STOP-ach organizowanych na wybranych stacjach LOTOS w całej Polsce. Program potrwa do końca 2015 roku.

BRDTorwarDZEM010_DCE

BRBadmin