Nowa gra internetowa

gra1

Na potrzeby organizowanej przez Spółkę Tramwaje Warszawskie VIII edycji kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni” powstała gra internetowa poświęcona problemowi korzystania z telefonów w ruchu drogowym. Realizatorem  jest Fundacja ZenDriving.

Prowadzenie pojazdu to wielofunkcyjna aktywność, w której uwaga musi obsłużyć wiele aspektów drogi naraz, począwszy od centralnego zadania, przez widzenie peryferyjne, ignorowanie dystraktorów, aż do przewidywania, co się wydarzy i podejmowania decyzji. Analizy psychologów transportu pokazują wyraźnie, że nie tylko intencje decydują o tym, że łamiemy przepisy, ale i stopień naszej uważności.

Obecnie najgroźniejszymi i najtrudniejszymi do zignorowania dystraktorami są urządzenia mobilne, angażujące coraz większe zasoby naszej uwagi. Badania naukowe donoszą, że rozmawianie podczas jazdy – nawet z użyciem zestawu głośnomówiącego – o 37% redukuje sprawność pracy obszarów mózgu odpowiedzialnych za dostrzeganie przeszkód na drodze i aż o 50% zmniejsza pole widzenia kierowcy. Każde odwrócenie wzroku od drogi na 2 sekundy podwaja prawdopodobieństwo wypadku, a sięganie po telefon, wybieranie numeru czy przeszukiwanie torby zwiększa to ryzyko nawet 10-krotnie.

Problem rozproszenia przez smartfony nie dotyczy wyłącznie kierowców – piesi, którzy rozmawiają przez telefon, przechodzą przez jezdnię o 25% wolniej niż osoby skoncentrowane na bezpiecznym przekroczeniu ulicy. 80% pieszych z telefonem zachowuje się ryzykownie: przechodzi bez upewnienia się, czy jest bezpiecznie, wchodzi na jezdnię zanim pojazd się zatrzyma lub przechodzi poza wyznaczonym miejscem. Podczas rozmawiania, SMS-owania, wyszukiwania muzyki, oglądania filmów, grania w gry czy aktywności na portalach społecznościowych pieszym przytrafiają się zderzenia z innymi ludźmi lub przeszkodami, upadki, spadanie ze schodów, z peronów, zranienia i złamania.

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W GRZE

gra