NIEBEZPIECZEŃSTWO W ZASIĘGU RĘKI!

2017-06-22 Tramwaje Warszawskie

Spółka Tramwaje Warszawskie zainaugurowała IX edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”. Celem prowadzonego programu edukacyjnego jest zwiększenie świadomości uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie liczby kolizji i wypadków. Tegoroczna edycja prowadzona pod hasłem „Czy mnie widzisz? Czy mnie słyszysz?”, podejmuje temat zagrożeń, jakie wynikają z używania telefonów komórkowych przez pieszych lub kierowców.
Obecnie najgroźniejszymi i najtrudniejszymi do zignorowania dystraktorami są urządzenia mobilne, angażujące coraz większe zasoby naszej uwagi. Problem rozproszenia przez smartfony nie dotyczy wyłącznie kierowców – piesi, którzy rozmawiają przez telefon, przechodzą przez jezdnię o 25% wolniej niż osoby skoncentrowane na bezpiecznym przekroczeniu ulicy. Natomiast 80% pieszych z telefonem zachowuje się ryzykownie: przechodzi bez upewnienia się, czy jest bezpiecznie, wchodzi na jezdnię zanim pojazd się zatrzyma lub przechodzi poza wyznaczonym miejscem.
Podczas konferencji poruszone zostały tematy związane z działaniami prewencyjnymi w zakresie BRD, statystykami dotyczącymi wypadków z powodu używania telefonu w czasie uczestniczenia w ruchu drogowym, a także prowadzonymi działaniami edukacyjnymi.
Głównym punktem Inauguracji była widowiskowa symulacja wypadku tramwaju z samochodem osobowym oraz pokaz profesjonalnej akcji ratowniczej z udziałem specjalistycznych służb. Uczestnicy Inauguracji mieli okazję obejrzeć kilka inscenizacji sytuacji niebezpiecznych na drodze stwarzanych przez pieszych, czyli potencjalnie każdego z nas.
Dodatkowo, uczniowie szkół podstawowych biorący udział w Inauguracji uczestniczyli w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy, obejrzeli muzyczny spektakl edukacyjny „Bezpieczna droga do szkoły” i pokaz technik interwencji i elementów samoobrony w wykonaniu Grupy Pokazowej Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Skorzystali również z miasteczka ruchu drogowego WORD oraz wzięli udział w konkursach przygotowanych przez Komendę Stołeczną Policji.
Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez edukację i zmniejszenie do zera liczby ofiar kolizji z udziałem tramwajów.
Kampania społeczna „Bądźmy Razem Bezpieczni” z roku na rok znajduje coraz większe grono odbiorców, co znacząco przekłada się na zmniejszenie ilości wypadków na drogach.
Tramwaje Warszawskie rozpoczęły kampanię w 2009 roku. Działania te odniosły oczekiwany skutek. Na przestrzeni tych 9 lat liczba wypadków z udziałem pieszych oraz samochodów na warszawskich torowiskach zmniejszyła się o ponad 30%.
W ramach tegorocznej kampanii Tramwaje Warszawskie organizują liczne wydarzenia edukacyjne – akademię filmową dla dzieci w czasie akcji Lato w mieście, warsztaty rowerowe w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej dla seniorów, cykl audycji radiowych w lokalnej rozgłośni, spektakl edukacyjny „Kulek” dla uczniów szkół podstawowych oraz interaktywne warsztaty teatralne.

Pamiętaj, niebezpieczeństwo jest w zasięgu Twojej ręki.