„Świeć życiem” – zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach

„Świeć życiem” – zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach

Ogólnopolska akcja społeczna ”Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach” jest odpowiedzią na zagrożenia które mogą spotkać nas i nasze dzieci podczas uczestnictwa w ruchu drogowym.

Na polskich drogach wciąż jest bardzo niebezpiecznie. Poprawa widoczności jest szczególnie ważna na terenach wiejskich, gdzie oświetlenie uliczne jest wyłączane około godziny 21-22! Mieszkańcy nie są przyzwyczajeni, by pamiętać o noszeniu odblasków. Poruszając się  wieczorem po ulicach w zupełnych ciemnościach są narażeni na wypadek, a w starciu z samochodem mają niewielkie szanse.

Na filmach pokazane zostały nieprawidłowo lub zupełnie nieoznakowane osoby w trakcie biegu oraz jazdy na rowerach w warunkach niedostatecznej widoczności.

biegacze_1

Dla porównania na nagraniu przedstawiono również  prawidłowo oznakowane osoby, które są bardzo dobrze widoczne.

Biegacze_2

Użycie elementów odblaskowych oraz świetlnych, umożliwia zauważenie osób znajdujących się na drodze z odległości kilkuset metrów, natomiast nieoznakowanych z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów.W zdecydowany sposób wpływa to na możliwość podjęcia prawidłowej reakcji przez kierującego pojazdem i uniknięcie potrącenia osoby znajdującej się na drodze.

29823

Jeżeli biegacie wieczorem lub o zmroku – zawsze pamiętajcie o odblaskach!

BRB