„Odłóż smartfon i żyj” trafiło przed przejścia przy szkołach!

„Odłóż smartfon i żyj” trafiło przed przejścia przy szkołach!

Tramwaje Warszawskie we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich oznakowały przejścia dla pieszych w okolicy 240 stołecznych szkół. Przed zebrami pojawiły się duże napisy z hasłem „Odłóż smartfon i żyj”. Dzięki tym działaniom poprawić ma się czujność warszawiaków przed przejściami, zwłaszcza tych, którzy na co dzień spacerują po ulicach z telefonami w dłoni.

Kilka miesięcy temu Tramwaje Warszawskie ruszyły z kampanią mającą zwrócić uwagę na zjawisko „smartfonowych zombie”. To problem, bo warszawiacy wpadają pod koła tramwaju często dlatego, że są zapatrzeni w telefon.

original_1538675399Zrzut_ekranu_2018_10_04_o_19_49_41
fot. Radio Kolor

Kolejna odsłona kampanii skupia się tym razem na młodzieży ze stołecznych szkół – Rozpoczynamy kolejną odsłonę kampanii. W ciągu najbliższych dwóch tygodni napisy z hasłem „Odłóż smartfon i żyj” pojawią się na ponad 200 przejściach dla pieszych zlokalizowanych w obrębie warszawskich szkół. Dlaczego akurat przejścia przy szkołach? Odpowiedź jest prosta. Z naszych obserwacji wynika, że grupą najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo towarzyszące użytkowaniu smartfonów podczas przechodzenia przez pasy jest właśnie młodzież – tłumaczy szef Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski.

Akcja jest robiona wspólnie z ZDM. Drogowcy od dłuższego czasu zwracają uwagę na bezpieczeństwo w okolicach przejść dla pieszych, m.in. kampanią „10 metrów – zachowaj (się)”, która ma uczulać kierowców, by nie parkowali w pobliżu zebr. Piesi, zasłonięci przez takie auta, są potrącani.

W zeszłym roku władze Warszawy zapowiedziały dążenie do zmniejszenia liczby wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych na warszawskich ulicach do zera. Taki cel przyjęło się na świecie określać terminem „Wizja Zero”. Stąd wspomniane kampanie, monitoring wszystkich przejść dla pieszych w stolicy i w razie konieczności ich przebudowywanie, czy stawianie słupków uniemożliwiających samochodom wjazd na chodnik. Na razie ostrożnie obserwują coraz lepsze statystyki. Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku w Warszawie zginęło 11 pieszych, w tym samym czasie ubiegłego roku – 24.

BRB