Bezpieczeństwo w zasięgu ręki

DSC09416

Bezpieczeństwo w zasięgu ręki to jedno z haseł VIII edycji kampanii społecznej Bądźmy Razem Bezpieczni. Z okazji jej inauguracji wykład na temat statystyk dotyczących wypadków i używania telefonu w czasie uczestniczenia w ruchu drogowym wygłosił mł. insp. Piotr Jakubczak, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Mł. insp. Piotr Jakubczak wyjaśniał problem, powołując się na ustawę z dnia 20 czerwca 1997 (artykuł 45, ust. 2, pkt 1): Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu z ręki. Za takie przewinienie kierowcy należy się mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

Jak wynika ze statystyk, w 2015 roku ujawniono 1570 wykroczeń niewłaściwego korzystania z telefonu komórkowego. Nałożono za to 2286 mandatów karnych i zastosowano 7 pouczeń.

W czasie konferencji zostały poruszone tematy związane z prewencyjnymi działaniami rządu w zakresie BRD, statystykami dotyczącymi wypadków z powodu używania telefonu w czasie uczestniczenia w ruchu drogowym, a także prowadzonymi działaniami edukacyjnymi. Prelekcje miały na celu uwrażliwienie wszystkich uczestników ruchu drogowego na wszelkie zagrożenia i konsekwencje, jakie wynikają z braku ostrożności na drogach i torowiskach.

W ramach kampanii społecznej powstały dwie wersje wizualizujące problem. Pierwsza z nich jest skierowana do kierujących pojazdami i używających w tym samym czasie telefonów komórkowych.

logo

Druga wersja dotyczy używania telefonów w czasie bycia uczestnikiem ruchu drogowego jako pieszy.

BRB_1132x295px_pieszy

Kampania społeczna Bądźmy Razem Bezpieczni ma na celu zwiększenie świadomości społecznej uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie liczby kolizji i wypadków, także tych spowodowanych używaniem telefonu komórkowego przez pieszych lub kierowców.