Inauguracja

Spółka Tramwaje Warszawskie zainaugurowała X jubileuszową edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”. Celem prowadzonego programu edukacyjnego jest zwiększenie świadomości uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie liczby kolizji i wypadków. Tegoroczna edycja prowadzona pod hasłem „Odłóż smartfon i żyj!”, podejmuje temat zagrożeń, jakie wynikają z używania telefonów komórkowych przez pieszych lub kierowców.

IMG_0859

Obecnie najgroźniejszymi i najtrudniejszymi do zignorowania dystraktorami są urządzenia mobilne, angażujące coraz większe zasoby naszej uwagi. Problem rozproszenia przez smartfony nie dotyczy wyłącznie kierowców – piesi, którzy rozmawiają przez telefon, przechodzą przez jezdnię o 25% wolniej niż osoby skoncentrowane na bezpiecznym przekroczeniu ulicy. Natomiast 80% pieszych z telefonem zachowuje się ryzykownie: przechodzi bez upewnienia się, czy jest bezpiecznie, wchodzi na jezdnię zanim pojazd się zatrzyma lub przechodzi poza wyznaczonym miejscem.

IMG_1064

Podczas konferencji poruszone zostały tematy związane z działaniami prewencyjnymi w zakresie BRD, statystykami dotyczącymi wypadków z powodu używania telefonu w czasie uczestniczenia w ruchu drogowym, a także prowadzonymi działaniami edukacyjnymi.

IMG_0977

Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez edukację i zmniejszenie do zera liczby ofiar kolizji z udziałem tramwajów.

IMG_0918
Kampania społeczna „Bądźmy Razem Bezpieczni” z roku na rok znajduje coraz większe grono odbiorców, co znacząco przekłada się na zmniejszenie ilości wypadków na drogach.

IMG_1031
Tramwaje Warszawskie rozpoczęły kampanię w 2009 roku. Działania te odniosły oczekiwany skutek. Na przestrzeni ostatnich lat liczba wypadków z udziałem pieszych oraz samochodów na warszawskich torowiskach zmniejszyła się o ponad 30%.

wys 400 www mn

W ramach tegorocznej kampanii Tramwaje Warszawskie organizują liczne wydarzenia edukacyjne – warsztaty rowerowe w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej, cykl audycji radiowych w lokalnej rozgłośni, spektakl edukacyjny „Kulek” dla uczniów szkół podstawowych oraz interaktywne warsztaty teatralne.

Odłóż smartfon i żyj!