„Raz, dwa, trzy… zginiesz ty!”

„Raz, dwa, trzy… zginiesz ty!”

„Raz, dwa, trzy… zginiesz ty!”  – pod takim hasłem ruszyła nowa kampania policji ostrzegająca kierowców przed szaleństwem na drodze. Nakręcony w prosektorium spot z udziałem Janusz Chabiora przypomina o tragicznych konsekwencjach nieostrożnej jazdy. Partnerami akcji są Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie, Komenda Stołeczna Policji, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny oraz „Fakt”.

Piotr Jakubczak, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego w KSP informuje, że w nowej kampanii funkcjonariusze zwracają uwagę na trzy kroki, które musi wykonać każdy kierowca, zanim chce wyjechać na ulice. – Po pierwsze musi być trzeźwy, wypoczęty i wyspany, po drugie zapina pasy sobie i pasażerom. Po trzecie, jedzie z prędkością dostosowaną do warunków jazdy. Wydaje się że to „banalne wskazówki”. Jak przekonuje Paweł Dobrodziej, komendant stołeczny policji, to właśnie ciąg przyczynowo-skutkowych pozornie błahych zdarzeń, na które kierowcy nie zwracają doprowadza do katastrofy. Zbyt często do prosektorium.

W ramach prowadzonej akcji społecznej zrealizowano spot z udziałem Janusza Chabiora. Aktor wcielając się w role lekarza w prosektorium, wylicza niebezpieczne zachowania kierowców drogowych.  – Wstajesz, drzemiesz, herbata, kawa, kino, piłeś i prowadzisz? Naprawdę? Wsiadasz, zapinasz pasy, nie? Wolno, szybko, paraliż, zgon. Raz, dwa trzy… zginiesz ty!”  Przypominające dziecięcą rymowankę, słowa Janusza Chabiora, mają na celu przypomnieć, że złe decyzje na drodze stają się śmiertelne. Wielu tragicznych w skutkach zdarzeń można by uniknąć, dokonując właściwych wyborów.  Jak przypomina Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie SW płk. Zbigniew Brzostek, często te złe decyzje sprawcy wypadku drogowego kończą się karą bezwzględnego pozbawiania wolności.

Organizatorzy działań zaplanowali przygotowanie scenariusza zajęć edukacyjnych dla pełnoletnich kursantów WORD oraz dorosłych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  Partner medialny akcji „Fakt” przedstawił serię wywiadów z kierowcami, których pirackie zachowania na drodze doprowadziły do tragicznych konsekwencji min. wyznanie drogowego zabójcy: „To była moja wina. Przyznałem się do wszystkiego”

„Pan Stanisław jest jedną z 1333 osób, które przebywają w polskich więzieniach za przestępstwa drogowe. – Jeśli chodzi o wypadki ze skutkiem śmiertelnym czy brawurową jazdę – są to osoby, które pierwszy raz trafiły do więzienia. Jeżeli chodzi o jazdę pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających, niestety z reguły jest to recydywa – tłumaczy mjr Arleta Pęconek, rzecznik prasowy warszawskiej Służby Więziennej.”

Szczegóły kampanii dostępne są na http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/156432,Raz-dwa-trzy-zginiesz-Ty.html

BRB