Zatankuj na stacji Shell i odbierz naklejkę „Odłóż smartfon i żyj!”

Zatankuj na stacji Shell i odbierz naklejkę „Odłóż smartfon i żyj!”

Czy wiesz, że wystarczy jeden rzut oka na telefon podczas prowadzenia samochodu aby przejechać kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli sytuacji na drodze? Korzystanie ze smartfonów za kierownicą to bardzo poważny, ale bagatelizowany przez kierowców problem. Aby to zmienić, Tramwaje Warszawskie nawiązały współpracę z koncernem paliwowym Shell. Od 2 grudnia br. każda osoba tankująca na stacjach tej firmy zlokalizowanych na obszarze aglomeracji warszawskiej, otrzyma specjalną naklejkę „Odłóż smartfon i żyj!”.

Podzielność uwagi podczas prowadzenia samochodu to mit, a rozmowa przez telefon w trakcie jazdy jest równie niebezpieczna co jazda pod wpływem niemal jednego promila alkoholu. Potwierdzają to profesjonalne badania przeprowadzone przez różne instytucje w Polsce i na świecie. Mimo to, kierowcy wciąż nadmiernie wierzą w swoje możliwości i korzystają z telefonów za kółkiem. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Tramwajów Warszawskich, 85% warszawiaków przyznaje, że zdarzyło im się rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem, 64% – pisało wiadomości, 57% – robiło zdjęcia lub nagrywało filmy. Taka postawa może kosztować kogoś życie.

Ludzkie oko nie jest w stanie jednocześnie obserwować drogi i patrzeć na ekran komórki. Aby odebrać połączenie, kierowca traci koncentrację – musi oderwać rękę od kierownicy oraz wzrok od jezdni na ok. 5 sekund. W tym czasie, przy prędkości 100 km/h, osoba prowadząca samochód przejeżdża prawie 140 metrów bez patrzenia na drogę! Kierujący muszą pamiętać, że korzystając z telefonu w trakcie jazdy mają opóźnioną reakcję i częściej podejmują niewłaściwe decyzje, a to mocno zwiększa ryzyko zajścia tragicznego w skutkach wypadku drogowego.

O akcji

Naklejki z hasłem „Odłóż smartfon i żyj!” będą rozdawane przez tydzień, od 2 do 9 grudnia br. na 37 stacjach Shell w Warszawie i okolicy.

Kampania Bądźmy Razem Bezpieczni ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a akcja „Odłóż smartfon i żyj” ma skłonić kierowców do refleksji przed dalszą podróżą.

Użytkowanie naklejki

  1. Naklejkę można przykleić w dowolnym miejscu, rekomendujemy tylną szybę lub zderzak.
  2. Naklejka jest odporna na warunki atmosferyczne.
  3. Klej nie powinien uszkodzić lakieru.

BRBadmin